|

Solidarność z Palestyną

15 maja DZIEŃ NAKBA – 74. rocznica rozpoczęcia czystek etnicznych na ludności palestyńskiej przez izraelskich terrorystów.

Wyrazy solidarności z Palestyńczykami. W tych dniach szczególnie myślę o palestyńskiej dziennikarce Shireen Abu Akleh, zamordowanej przez żydowskich okupantów. Reporterka Al-Dżaziry zginęła w środę od strzału w głowę, gdy relacjonowała nalot sił izraelskich w Dżaninie na okupowanym Zachodnim Brzegu. Dwa dni później w Jerozolimie, podczas procesji z trumną zabitej dziennikarki, izraelska policja brutalnie zaatakowała modlących się żałobników.

*Al-Nakba, czyli Dzień Katastrofy – jedno z najważniejszych palestyńskich świąt narodowych obchodzone 15 maja każdego roku. Nakba upamiętnia los ok. 5 mln arabskich uchodźców z Palestyny, którzy opuścili kraj w wyniku kolejnych wojen izraelsko-arabskich, wywołanych powstaniem w 1948 roku tzw. państwa Izrael. Palestyńczycy porzucali ziemie przodków w obawie przed represjami ze strony Żydów, zniszczeniami i innymi skutkami, które niosą ze sobą konflikty zbrojne.

Agnieszka Piwar

#freepalestine

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *